Conflict cu o consateanca

22 septembrie 2021 20

Buna ziua. Am un conflict care dureaza de ceva timp cu o persoana din sat. Nu demult, conflictul a escalat pana la altercatie fizica. Persoana vizata a chemat politia si s-a plans ca am batut-o și i-am luat o brățară si cerceii. Cu toate acestea, pe imaginile surprinse de camera din magazinul de unde venea persoana mentionata, se vede ca nu avea brățară și cercei. Inca nu am fost contactata de politie. La ce sa ma astept? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Nico, în cazul DVS se prevede o sancțiune prevăzută de Codul penal Articolul 187. Jaful
(1) Jaful, adică sustragerea deschisă a bunurilor altei persoane,
... mai detaliat se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 850 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.
(2) Jaful săvîrşit:
b) de două sau mai multe persoane;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin pătrunderea în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;
e) cu aplicarea violenţei nepericuloase pentru viaţa sau sănătatea persoanei ori cu ameninţarea aplicării unei asemenea violenţe;
f) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 7 ani cu (sau fără) amendă în mărime de la 850 la 1350 unităţi convenţionale.
(21) Jaful bunurilor de patrimoniu cultural din siturile arheologice sau din zonele cu potenţial arheologic
se pedepseşte cu închisoare de la 6 la 8 ani cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale.
(3) Jaful săvîrşit:
a) în timpul unei calamităţi;
b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală
se pedepseşte cu închisoare de la 7 la 10 ani.
(4) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii mari
se pedepsesc cu închisoare de la 8 la 12 ani.
(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii deosebit de mari
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani. E o chestie neplăcută, ” victima ” trebue să dovedească, că întradevăr a avut așa bijuterii de aur și în ce preț, e o chestie de anchetă penală.

24 septembrie 2021