Conflict cu vecinii

8 iunie 2019 49

Bună ziua. De ani buni se repetă aceeaşo problemă - păsările vecinului în fiecare an sunt lăsate libere şi deterioreaza semănaturile de pe lotul meu pentru constructie de casă. După nenumărate plângeri la polițistul de sector, eu am hotarât sa iau gâştele (care iarăși păşteau pe terenul meu) la mine acasă, fapt despre care am anunțat polițistul de sector. M-a văzut şi lumea pe drum. Ulterior, stăpânul păsărilor a fost anuntat unde se află gîştele - el a depus plângere la poliție. În final, poliția a zis că trebuie sa le înapoem stăpânului, fiindcă plângerea este calificată ca furt, chiar dacă păsările se aflau în grădina mea. 1. Cum să procedăm mai departe şi ce pedeapsă se poate de aplicat vecinului pentru mărturii false (este video de unde au fost luate păsările)? 2. Trebuie sa înapoiez păsările sau aveam dreptul de a nu le înapoia stăpânului până ce nu se lămureste situația cu paguba? Cu să procedăm? Asta se repetă anual şi nici o reacție după plângerea mea la poliție. Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ceea ce ati facut dumneavoastra poate sa fie calificat ca samovolnicie, in nici un caz ca furt.
Inapoiati numaidecat pasarile.
Pasarile pot finalingate debpe terenul Dvs, in nici un caz luate.

18 august 2019