Conflict de interese

21 noiembrie 2023 2

Bună ziua. Într-un consiliu orășenesc a fost ales consilier local soțul contabilei-șef din cadrul primăriei respective. Totodată, o consilieră este soția specialistului în construcții din cadrul primăriei. În aceste cazuri, există sau nu conflict de interese care trebuie raportat?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Consiliul și Primăria sunt instituții publice separate. Dar din situația descrisă de dvs. când se va ajunge la procesul decizional, persoanele vizate trebuie să declare și să soluționeze conflictul de interese.

22 noiembrie 2023