Conflictul de interese conform Legii 133 din 17.06.2016 la angajarea în serviciu

1 aprilie 2019 38

In rezultatul concursului organizat la angajarea în calitate de conducator la instituția prescolara a fost desemnat persoana a cărei mama deja era angajată la această instituție în calitate de sora medicala (din anul 1990). In acest caz, se va considera această angajare ”conflict de interese” și respectiv dacă se consideră conflict de interese, care vor fi acțiunile ce trebuie intreprinse? Este necesar ca mama persoanei angajate sa se elibereze din serviciu sau conducatorul sa nu fie desemnat în funcție?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Eugenia.

În cazul descris, am putea fi în prezența unui conflict de interese potențial, ceea ce înseamnă că nu există încă un conflict de interese real, însă sunt șanse ca acesta să apară în viitor.

În cazul unui astfel de conflict de interese, nu este necesar ca cineva să-și dea demisia,... mai detaliat trebuie doar de respectat pașii prevăzuți la articolul 5-7 din Legea specificată de dumneavoastră.

Conținutul actualizat al legii respective poate fi găsit aici: http://www.legis.md/cautare/rezultate/105905

20 septembrie 2019