Constructia unei case noi in locul unei vechi inregistrate la cadastru

9 februarie 2021 32

In actele cadastrale este inregistrata o casuta veche. Pentru a construi in locul ei alta mai mare, e nevoie de anumite acte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru demolare este necesar autorizație de desființare, ulterior se solicită certificatul de urbanism, iar în baza acestuia se obține autorizația de construcție, în lipsa autorizației, Cadastrului să refuze înregistrarea.

10 februarie 2021