Consructia unei mini-ferme de pui

9 mai 2019 31

Buna! As vrea sa stiu daca am dreptul la constructia mini-fermei de pui in marginea localitatii, distanta de la ultima casa ar fi de 400-500 m.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Aveti nevoie in primul rind de actele permisive pentru a initia procesul de proiectare si ulterior de constructie a fermei. In acest sens urmeaza sa obtineti urmatoarele acte:
- Certificat de Urbanism;
-Autorizatie de Construire.
"(1) Certificatele de urbanism şi autorizaţia de construire/desfiinţare se emit de către primarii municipiilor, oraşelor, comunelor... mai detaliat şi satelor pentru construcţii (lucrări de construcţie/desfiinţare) de orice destinaţie şi tip de proprietate."

Autoritatea emitenta in acest caz, urmeaza sa consulte documentatia de urbansim si amenajarea ateritoriului, si sa stabileasca daca in zona in care planificati sa construiti acea ferma se permite ridicarea acestui tip de constructii.

Art. 4 din Legea Nr. 163 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructie
"1) Certificatul de urbanism pentru proiectare se elaborează în baza documentaţiei de urbanism şi de amenajare a teritoriului de către organele locale de arhitectură şi urbanism din cadrul administraţiei publice locale.
(2) În lipsa documentaţiei de urbanism şi de amenajare a teritoriului, emitentul este obligat să elaboreze, prin intermediul serviciilor sale abilitate, o schemă de amplasare a imobilului/terenului şi a reţelelor edilitare, care, fiind avizată de către arhitectul-şef, organele supravegherii de stat (Agenţia Naţională pentru Sănătate Publică, Agenţia de Mediu, organul supravegherii de stat a măsurilor contra incendiilor în comun cu serviciul de salvatori şi pompieri), INCP “Urbanproiect” (pentru toate localităţile, cu excepţia municipiului Chişinău), IMP “Chişinăuproiect” (pentru municipiul Chişinău), va servi drept temei pentru elaborarea şi emiterea certificatului de urbanism pentru proiectare."

20 august 2019