Constatarea acceptării succesiunii mobile

20 iulie 2018 112

În cazul când este necesar de a depune cerere în instanța de judecată privind acceptarea succesiunii mobile și anume automobilului rămas dupa decesul părinților (alți moștenitori nu sunt) cine este persoana interesată?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Ludmila,
Acceptarea moştenirii se face prin depunerea unei declaraţii la notarul de la locul deschiderii moştenirii în termen de 6 luni după deces sau prin intrarea în posesiunea patrimoniului succesoral sau a unei părți, în cazul Dmn. ar fi automobilul.

Dmn. trebuie să prezentați dovezi de administrare, folosință, plata impozitelor etc.,... mai detaliat pentru ca Notarul să constate acceptarea moștenirii prin intrarea în posesie.

Dacă Notarul refuză să elibereze certificatul de moştenitor din motivul incertitudinii dovezilor prezentate, depuneți cerere în instanța de judecată cu privire la constatarea faptului acceptării moştenirii ce se va judeca în ordinea procedurii speciale cu atragere organului fiscal.

Succese!

20 iulie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Persoana interesată este Direcţia Generală de Administrare Fiscală teritorială.

20 iulie 2018