Constitutia Ucrainei vs Constitutia Moldovei

4 februarie 2018 82

Buna ziua. Iata in Ucraina exista asa articol "Лицо не несет ответственности за отказ давать показания или объяснения в отношении себя, членов семьи или близких" in constitutia sa. Intrebarea: avem asa articol noi in Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Da avem. Verificați în Codul de procedura penală al RM.

Articolul 21. Libertatea de mărturisire împotriva sa
(1) Nimeni nu poate fi silit să mărturisească împotriva sa ori împotriva rudelor sale apropiate, a soţului, soţiei, logodnicului, logodnicei sau să-şi recunoască vinovăţia.
(2) Persoana... mai detaliat căreia organul de urmărire penală îi propune să facă declaraţii demascatoare împotriva sa ori a rudelor apropiate, a soţului, soţiei, logodnicului, logodnicei este în drept să refuze de a face asemenea declaraţii şi nu poate fi trasă la răspundere pentru aceasta.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326970

4 februarie 2018