Constructia gardului între vecini

12 octombrie 2020 73

Daca nu ajungem la o intelegere cu vecinul, cum putem construi fiecare gardul sau pe hotar?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Relațiile de vecinătate au principiul înțelegerii la baza or aceștia cunosc mai bine problemele care le-au întimpinat și situația existentă decit instanța de judecată.

Prin urmare, gardul urmează a fi construit de către ambii vecini or la înțelegerea acestora de unul dintre ei cu obligația ca acelalalt să participe cu... mai detaliat achitarea în jumate din prețul construcției gardului și deja plata pentru efectuarea lucrărilor.

Desigur că fiecare vecin poate pe linia de hotar să construiască gardul lui doar că asta implică pentru fiecare aparte autorizația necesară, cheltuieli mai mari plus la toate aspectul vizual cred că ar avea de suferit.

13 octombrie 2020