Constructia unei case fara proiect

5 octombrie 2018 622

Am auzit ca daca vreau sa fac o casa cu suprafata mai mica de 150 metri patrati, nu am nevoie de proiect. Este adevarat?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vedeți mai jos acte necesare pentru eliberarea autorizației de construire.
Prima se obține certificat de urbanism, ulterior autorizația de construire

Articolul 3. Depunerea documentelor pentru
obţinerea... mai detaliat certificatului de urbanism
pentru proiectare
(1) Certificatul de urbanism pentru proiectare (anexa nr.1) se elaborează şi se emite în baza cererii în care se indică locul amplasării imobilului/terenului și la care se anexează, în original şi în copii, următoarele documente:
[Art.3 al.(1) modificat prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
[Art.3 al.(1), lit.a) abrogată prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
b) buletinul de identitate (pentru persoană fizică) sau certificatul de înregistrare (pentru persoană juridică);
c) raportul de expertiză tehnică, în caz de reconstruire, restaurare, modificare sau consolidare a imobilului existent, elaborat de către experţi tehnici atestaţi;
d) acordul autentificat notarial al coproprietarilor de imobil/teren ale căror interese pot fi afectate nemijlocit în procesul executării lucrărilor de construcţie şi în perioada exploatării obiectului construit;
e) schiţa de proiect avizată de arhitectul-şef, în cazul amplasării construcţiei în zonă cu regim special stabilit prin documentaţia de urbanism şi de amenajare a teritoriului;
f) schiţa de proiect avizată de Consiliul Naţional al Monumentelor Istorice de pe lîngă Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, în cazul intervenţiilor la monumentele de istorie, artă şi arhitectură sau în zonele construite înscrise în Registrul monumentelor Republicii Moldova ocrotite de stat;
[Art.3 al.(1), lit.f) introdusă prin LP62 din 04.04.13, MO91/20.04.13 art.288]
[Art.3 al.(1), lit.g) abrogată prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
[Art.3 al.(1), lit.g) introdusă prin LP62 din 04.04.13, MO91/20.04.13 art.288]
(2) Solicitarea altor documente decît cele prevăzute la alin. (1) nu se admite.
(3) În cazul în care nu au fost anexate toate documentele prevăzute la alin. (1), cererea este admisă și înregistrată, însă emitentul poate suspenda examinarea pe un termen de pînă la 30 de zile, cu înștiințarea obligatorie a solicitantului. Suspendarea termenului devine nulă din ziua în care solicitantul a prezentat toate documentele necesare.
[Art.3 al.(3) în redacția LP185 din 21.09.17, MO371-382/27.10.17 art.632; în vigoare 27.10.17]
(4) După verificarea copiilor de pe documentele prevăzute la alin. (1), originalele se restituie solicitantului (beneficiarului).
(5) Dovada privind achitarea plăţii se prezintă în momentul eliberării certificatului de urbanism pentru proiectare.

Articolul 12. Condiţiile de eliberare a autorizaţiei
de construire
(1) Autorizaţia de construire (anexa nr. 3) se emite în baza cererii în care se indică locul amplasării imobilului/terenului, în cel mult 10 zile lucrătoare de la data înregistrării acesteia. La cerere se anexează următoarele documente:
[Art.12 al.(1) modificat prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
[Art.12 al.(1), lit.a) abrogată prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
b) certificatul de urbanism pentru proiectare sau certificatul constatator, în cazul aplicării principiului aprobării tacite;
[Art.12 al.(1), lit.b) modificată prin LP185 din 21.09.17, MO371-382/27.10.17 art.632; în vigoare 27.10.17]
c) extrasul din documentaţia de proiect în volum de: memoriu explicativ, plan general (plan de situaţie, plan trasare), faţade, soluţii cromatice, proiect de organizare a executării lucrărilor de construcţie;
[Art.12 al.(1), lit.c) modificată prin LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
d) avizele de verificare a documentaţiei de proiect (compartimentele: plan general, arhitectură, rezistenţă) sau raportul unic de verificare a documentaţiei de proiect;
e) buletinul de identitate (pentru persoană fizică) sau certificatul de înregistrare (pentru persoană juridică);
f) contractul privind supravegherea de autor, semnat de către solicitant (beneficiar) şi proiectant;
g) extrasul din procesul-verbal al şedinţei Consiliului Naţional al Monumentelor Istorice de pe lîngă Ministerul Educației, Culturii și Cercetării privind avizarea pozitivă a proiectului de execuţie, în cazul proiectării intervenţiilor la monumentele de istorie, artă şi arhitectură sau în zonele construite înscrise în Registrul monumentelor Republicii Moldova ocrotite de stat;
[Art.12 al.(1), lit.g) introdusă prin LP62 din 04.04.13, MO91/20.04.13 art.288]
h) certificatul de descărcare de sarcină arheologică, în cazurile prevăzute la art. 6 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 218 din 17 septembrie 2010 privind protejarea patrimoniului arheologic;
[Art.12 al.(1), lit.h) în redacţia LP153 din 30.07.15, MO223/14.08.15 art.443]
[Art.12 al.(1), lit.h) introdusă prin LP62 din 04.04.13, MO91/20.04.13 art.288]
i) acordul de mediu, dacă este necesară efectuarea evaluării impactului asupra mediului și dacă, din caracteristicile imobilului planificat, este evident că în acesta se vor desfășura activități prevăzute de Legea nr. 86/2014 privind evaluarea impactului asupra mediului.

5 octombrie 2018

Totuşi nu am înţeles trebuie proiectul sau nu. Stiu ca trebuie certificat de urbanism şi autortizatia de constructie. Dar daca casa va fi mica este obligatoriul proiectul. Eu doresc sa fac casa la sat.

7 octombrie 2018