Construcție a carei acoperis ajunge pe terenul vecinului

4 aprilie 2020 361

Vecinul a construit un garaj, acoperișul acestuia ajunge pe terenul meu. Știu că există o lege care prevede pentru construcții o distanță de 2 metri de la hotar. Ce pot să fac? Trebuie sa fac expertiză? Unde să mă adresez? Care lege prevede standardul de 2 metri de la hotar? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început urmează a identifica daca Constructia este autorizată, astfel aceasta informație puteți obține de la primărie(pretură).
Daca Constructia nu e autorizată, urmează a fi constatat faptul, și de înaintat spre soluționare și sancționare cît dispunere demolării de către instanța de judecată.
Puteți sesiza in acest sens și agenția pentru supravegherea... mai detaliat tehnică.
Demolarea sau înlăturarea inconveniente se face inclusiv prin efectuarea unei expertize tehnice, cu acționarea in judecată pentru înlăturare a problemei, demolare cît și compensare cheltuielilor.

5 aprilie 2020