Constructie pe terenul vecinilor

22 august 2017 437

În anii 90, in timpul constructiei casei, in urma unei intelegeri verbale, o portiune din casa a fost construita pe terenul vecinilor. In prezent, acestia pretind la fisia de pamant pe care s-a construit casa. Cum se rezolva litigiul si daca vecinii mai au dreptul la proprietate pe suprafata de teren cedata neformal?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În cazul d-voastră sunt aplicabile prevederile art. 329 alin. (3) din Codul Civil al Republicii Moldova:
(3) În cazul în care construcţiile sau lucrările sînt făcute de un terţ, proprietarul terenului are dreptul să le ţină pentru sine sau să oblige terţul să le ridice... mai detaliat pe cheltuială proprie şi să repare daunele cauzate. Dacă păstrează construcţiile sau lucrările făcute de un terţ, proprietarul este obligat să plătească, la alegere, valoarea materialelor şi costul muncii ori o sumă de bani egală cu creşterea valorii terenului.
---------------------------------------------------------------------------------
Iar dacă cel puțin1/2 din construcție se află pe terenul vecinului, aplicabile devin prevederile alin. (5) și (6):
(5) În cazul în care construcţia este ridicată în parte pe terenul constructorului şi în parte pe un teren învecinat, proprietarul vecin poate dobîndi proprietatea asupra întregii construcţii, plătind constructorului o despăgubire, numai dacă cel puţin 1/2 din suprafaţa construită se află pe terenul său. În acest caz, el va dobîndi şi un drept de superficie asupra terenului aferent pe toată durata de existenţă a construcţiei. Despăgubirea trebuie să acopere valoarea materialelor şi costul muncii, precum şi contravaloarea folosinţei terenului aferent.
(6) Constructorul de rea-credinţă nu poate pretinde la o despăgubire mai mare de o treime din suma calculată conform alin.(5) dacă nu va dovedi că persoana îndreptăţită poartă ea însăşi o parte din vinovăţie.

De asemenea, sunt relevante și prevederile legale ce reglenentează instituția dreptului de vecinătate.
Astfel, conform prevederilor art. 390 din Codul Civil al Republicii Moldova:
(1) Dacă proprietarul unui teren, cu ocazia ridicării unei construcţii, a construit dincolo de limita terenului său, fără a i se putea imputa premeditarea sau culpa gravă, vecinul trebuie să tolereze încălcarea hotarului dacă nu a obiectat pînă sau imediat după depăşirea limitei.
(2) Vecinul prejudiciat prin situaţia prevăzută la alin.(1) trebuie despăgubit cu o rentă în bani, plătită anual, cu anticipaţie.
(3) Cel îndreptăţit la rentă poate pretinde oricînd ca debitorul său să-i achite preţul porţiunii de teren pe care s-a construit în schimbul transmiterii proprietăţii asupra acesteia

Succese!

22 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mihai,

Prevederile sus indicate de colegul meu nu vor fi aplicate în speța dvs deoarece acestea au intrat în vigoare în 2002 odată cu adoptareaq Codului Civil iar Acțiunea în timp a legii civile stipulează că Legea nouă este aplicabilă situaţiilor juridice în curs de realizare la data intrării... mai detaliat sale în vigoare.

De aceea cel mai rentabil ar fi să rezolvați problema amiabil, venind cu propunerea către vecinul dvs să achitați cota-parte a pământului pe care se află imobilul dvs.

23 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Sunt de acord în privința faptului că legislația civilă nu se aplică retroactiv.

Dar pretențiile au luat naștere după adoptarea Codului Civil, ceea ce argumentează aplicare prevederilor respective.

23 august 2017

Multumesc pentru raspunsuri.
Vecinul poate pretinde renta chiar daca a intrat in posesia terenului recent (prin donatie sau mostenire), cind constructia era deja ridicata de peste 25 de ani, avind permisiunea verbala a fostului vecin?
Problema este ca actualul vecin nu vrea nici macar sa actioneze in judecata, zice ca nu se... mai detaliat grabeste, dar noi avem nevoie de certificat pentru proprietate, iar in aceasta procedura este nevoie de semnatura vecinilor prin care sunt ok cu hotarul terenului. Cum procedam mai departe? Initiem noi procesul de judecata?

23 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Regula generală este că noul proprietar se subrogă în drepturi și obligații vechiului proprietar. Cu alte cuvinte, noul proprietar are obligația să respecte cele asumate de vechiul proprietar (aceasta este o parte a conținutului conceptului de limite ale dreptului de proprietate).

Pe o cateogire de dezacorduri de acest gen, acțiunea... mai detaliat (în constatare a dreptului de proprietate asupra întregii construcții) poate fi depusă de către oricare din propietarii loturilor, pentru că finalitatea va ifi aceeași.

23 august 2017