Construcții pe linia de hotar

27 mai 2024 3

Bună! Aproximativ 2 ani în urmă am procurat o casă amplasată pe un teren cu suprafața de 0,8 ha. Pe linia hotarului care desparte gospodăria noastră de cea a vecinului, acesta a construit un garaj, iar la câțiva metri mai în vale o construcție auxiliară (bucătărie de vară), la fel pe linia de hotar! Menționez că acestea au fost construite până a cumpăra eu casa. Pe lângă asta, mai au și animale, după care nu fac curățenie, iar noi nu putem respira din cauz mirosului insuportabil! Aș vrea să știu dacă vecinul are dreptul să țină animale pe o așa suprafață (0,8 ha cu tot cu casă și construcții) și dacă pot să fac ceva cu garajul și bucătăria de vară ale lor, de pe care curge apă și zăpadă pe terenul meu? În afară de asta, vecinul mai mereu e cu muzica tare și face gălăgie în garaj.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Marcela, pentru o claritate DVS sunteți în drept să atențiobați primăria locală în privința situației create. Cu garajul , n-o să puteți face nimica, fiindcă e construit mai demult, DVS ați devenit posesoare de 2 ani, puteți să încercați, dar o să fie fără rost. Cu vitele la organul... mai detaliat epidimiologic raional, despre antisănitaria creată, cu muzica la poliție, deoarece după orele 23.00 trebuie să fie liniște, asta e competența inspectorul de sector, care servește vin la un nivel cu vecinul, ultimul o să fie încurajat, dar DVS trebuie să-i atenționați lui, că o să vă adresați la Inspectorul Șef ( în popor se mai spune comisar ), eu vă spun, că o să vă creeze mari probleme, ca vecin. DVS trebuie să fiți fermă și nu vă dați la provocații. Veciunul, o să vadă, că sunteți tânără, o să încerce să vă facă curte, nu acceptați nimica, cu cât o să fiți dură și prontă, el o să înțelegă cu cine are de furcă și o să se astâpere. Eu vă spun, că e o situație proastă, trebuie să fiți dură. O s vreți o coloborare mai profuntă, puteți să mă culegiți pe viberul meu de pe telefonul +37368669950.

28 mai 2024