Constructiile vecinului pe terenul nostru

26 mai 2020 194

Buna ziua! Parintii au decedat, acum am calitate de mostenitor. Am descoperit ca vecinul a ridicat niste constructii pe terenul nostru. Vecinul nu are documente pe constructii. Vreau sa ma adresez in judecata. De unde incep? De ce acte am nevoie? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început sunteți moștenitorul deja cu actele in regula sau aveți doar calitatea de moștenitor? E un subiect important.

Cît ține de construcție, anunțați administrația publică locală privind efectuarea de construcții ilegale.
Informați agenția pentru supraveghere tehnica.
Ar fi cazul că administrația publică locală ar fi cazul sa efectueze un control, să stabilească... mai detaliat încălcarea și să solicite prin instanță demolarea.
Daca nu merge, atunci va fi cazul sa donati vecinul despre eroare, cît și să solicitați înlăturarea inconveniențelor, daca refuză deja va adresați in judecată cu solicitarea de demolare cît și compensare cheltuielilor.

Din acte, acte ce confirmă dreptul de proprietate, plan de amplasare teren confirmari de la entitățile sus enunțate, probe privind existența construcție ilegală.

27 mai 2020