Construirea unui depozit mic pe langa casa

3 iulie 2017 151

Vreau sa construiesc un depozit nu mare (7×5) acasa pentru necesitati personale. De ce am nevoie pentru a legaliza constructia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Articolul 14. Lucrările de construcţie care se pot
executa fără certificat de urbanism
... mai detaliat pentru proiectare şi fără autorizaţie
de construire
(1) Se pot executa fără certificat de urbanism pentru proiectare şi fără autorizaţie de construire lucrările care nu modifică structura de rezistenţă, aspectul exterior, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor şi ale instalaţiilor aferente. Din categoria acestor lucrări fac parte:
l) construcţii auxiliare, anexe cu suprafaţa construită de pînă la 15 m2 la casele de locuit particulare, amplasate pe terenuri private.
Legea integral: http://lex.justice.md/md/335823/
Astfel, fie va limitati la un depozit de pana la 15 mp, fie trebuie sa angajati un arhitect sa va faca schita si proiectul depozitului, in baza carora sa obtineri certificat de urbanism si autorizatie de constructie de la primarie.

3 iulie 2017