Consultație juridică | Imobiliare | Procurarea unui apartament

31 martie 2023 73

Bună ziua. Sunt în proces de cumpărare a unui apartament într-un bloc nou, care urmează să fie dat în exploatare peste aproximativ 1,5-2 luni. Proprietari ai apartamentului pe care vreau să-l cumpăr sunt 2 soți, reprezentați de un agent imobiliar. Apartamentul nu a fost achitat integral și ca să-l poată vinde, proprietarii trebuie să încheie tranzacția cu compania de construcții, însă nu dețin la moment suma necesară pentru a achita restanța de preț. Eu am mai mult de jumătate din prețul convenit cu vânzătorii și agentul imobiliar a propus să le dau proprietarilor "un avans mai mare" - сâteva mii de euro, astfel încât aceștia să poată încheia tranzacția cu compania de construcții și să devină proprietari cu drepturi depline. Ulterior, să încheiem contractul de vânzare-cumpărare, iar această sumă ”dată în avans”, deopotrivă cu arvuna, care deja a fost achitată, să fie exclusă din prețul apartamentului, adică să se indice în contract că o parte din prețul integral al apartamentului a fost deja achitată.
Totodată, proprietarii sunt dispuși să aștepte timp de un an de zile în care să le achit în rate lunare restul prețului (aproximativ 27%) - bani de care la moment nu dispun pentru a plăti integral prețul apartamentului.
Doresc să cunosc în ce măsura procedura complexă descrisă mai sus se încadrează în limitele legale. În ce formă ar fi cel mai bine să le ofer această sumă de bani de care au nevoie pentru a încheia tranzacția cu compania de construcții - recipisă autentificată la notar sau contract de împrumut?
Totodată, vreau să-mi angajez un avocat specializat în tranzacții imobiliare care să verifice autenticitatea tutorul actelor pe care le dețin proprietarii, adică contractul cu dezvoltatorul, documentul care confirmă dreptul de proprietate, extrasul din registrul bunurilor imobile, procura prin care unul din actualii proprietari își exprimă acordul ca apartamentul să fie vândut și toate celelalte. Nu în ultimul rând, vreau să mă asigur că toate drepturile îmi vor fi protejate, contractul va fi întocmit conform legii, astfel încât să evit problemele ce ar putea apărea pe viitor în caz că nu voi fi vigilent.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Vă pot ajuta, sunt specializată și în drept imobiliar.
Cel mai sigur este ca să încheiați o tranzacție la notar în care veți indica toate circumstanțele indicate supra. Mă puteți apela la nr. 068769517.

1 aprilie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Razvan! Am experienta in domeniul notariatului, cu actele de la Cadastru, putem sa ne consultam si la notar, va programez din timp, va ajut cu aceasta tranzactie sa fie legal incheiata si sa va fiu avocat. Cel mai bine de analizat toate actele si sa nu va grabiti, sunati... mai detaliat la nr. de contact 069049267

2 aprilie 2023