Consumul berii in transport public

14 iulie 2016 396

Buna ziua, aş dori să aflu, este oare interzis prin lege consumul berii in transportul public?

Jurist comments 2

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Ion. Cu certitudine este interzis consumul alcoolului în transportul public. În acest sens, articolul 355 din Codul contravențional prevede că consumul de băuturi alcoolice pe străzi, pe stadioane, în scuaruri, în parcuri, în toate tipurile de transport în comun şi în alte locuri publice unde consumul de băuturi... mai detaliat alcoolice nu este permis de autorităţile administraţiei publice locale se sancţionează cu amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore. De asemenea, apariţia în locuri publice în stare de ebrietate produsă de alcool sau de alte substanţe, în cazul în care persoana şi-a pierdut capacitatea de a se mişca de sine stătător, se sancţionează cu amendă de la 10 la 20 de unităţi convenţionale sau cu munca neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

Cele bune.

14 iulie 2016
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Extras din Codul Contravențional al Republicii Moldova:

Articolul 355. Consumul de băuturi alcoolice în locuri
publice şi apariţia în astfel de... mai detaliat locuri în
stare de ebrietate produsă de alcool
(1) Consumul de băuturi alcoolice pe străzi, pe stadioane, în scuaruri, în parcuri, în toate tipurile de transport în comun şi în alte locuri publice unde consumul de băuturi alcoolice nu este permis de autorităţile administraţiei publice locale
se sancţionează cu amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.
(2) Apariţia în locuri publice în stare de ebrietate produsă de alcool sau de alte substanţe, în cazul în care persoana şi-a pierdut capacitatea de a se mişca de sine stătător,
se sancţionează cu amendă de la 10 la 20 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

14 iulie 2016