Cont bancar

23 aprilie 2019 109

Buna ziua. Am un cont la o banca. In contract nu este indicat ca dupa expirare va trebui sa fac declaratie de unde provin banii, dar acum la banca mi-au spus ca atunci cand retrag banii, trebuie sa aduc un document despre provenienta banilor. Dar jumate din bani sunt din salariu, iar cealalta jumate sunt munciti la piata (vand produse agricole, lactate, carne si multe altele). Cum as putea declara acesti bani daca sunt munciti la negru? Am auzit ca fiscul ma va impune sa platesc un % oarecare pentru dobanda castigata din banii tinuti in banca. Pe cat este de corect?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Sergiu, Va recomand sa va adresati unui avocat!

23 aprilie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
----
Ceea ce va solicita Banca nu are legatura cu declararea veniturilor si plata impozitelor.
Banca poate solicita (indiferent daca este sau nu scris asta in contract), documente justificative, in contextul legislatiei aferente prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului. Trebuie sa prezentati acel formular, si sa indicati sursa... mai detaliat banilor asa cum este, nu conteaza in raport cu Banca daca aveti dreptul sa desfasurati acea activitate, daca aveti patenta, etc.

In ceea ce priveste FISC -
Pina la 01.01.2020 NU se impoziteaza dobanzile persoanelor fizice de la depunerile din banci.

Trebuie sa declarati venitul obtinut, daca nu aveti patenta, si sa platiti impozit.

Aceasta, isna, nu poate fi o conditie pentru a va elibera banii depusi la banca.

23 aprilie 2019