Cont bancar blocat si bani extrasi din cont

9 ianuarie 2020 306

Buna! Am avut un credit neachitat mai demult si a ajuns in instanta. Astazi, de pe contul meu bancar a fost extrasa suma (8 mii lei) de catre executorul judecatoresc si au fost blocate toate conturile bancare (inclusiv salarial). Care sunt drepturile executorului judecatoresc in acest caz? Are dreptul sa blocheze conturile si sa extraga suma fara preintampinare? Multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Codul de Executare prevede că în scopul asigurării executării eficiente a documentului executoriu, odată cu intentarea procedurii de executare şi pe tot parcursul acesteia, executorul judecătoresc este în drept să aplice măsuri de asigurare a executării documentului executoriu în măsura în care acestea au o legătură cauzală directă... mai detaliat cu dispozitivul documentului executoriu sau rezultă direct din acesta, și anume să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului.

Executorul judecătoresc este în drept să urmărească mijloacele băneşti aflate sau parvenite ulterior în instituţiile financiare pe conturile debitorului ori să aplice sechestru pe mijloacele băneşti care vor fi transferate în viitor.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

21 februarie 2020