Cont in banca pentru a primi o suma din offshore

17 noiembrie 2017 13

Buna ziua. As vrea sa stiu: in cazul in care am de primit o suma, de ex. 200.000 euro de la o firma offshore din alta tara, ce fel de cont in banca si in ce banca trebuie sa deschid contul ca mai apoi la primire pe contul bancar sa nu fiu interogat de cineva sau sa trebuiască sa demonstrez de unde am banii? Ajutați-mă, va rog. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă suma primită depăşeşte 300.000 lei sau dacă aţi primit-o de la un plătitor firmă off-shore, banca din Moldova este obligată să raporteze Serviciului Spălarea Banilor pe lângă CNA despre această operaţiune şi ar putea şi bloca banii. Apoi CNA va face investigaţia necesară. Informaţia de asemenea va merge... mai detaliat la FISC pentru determinarea indirectă a impozitului dvs.

18 noiembrie 2017