Contencios administrativ - cerere cu aviz sau fara; termenul de o luna?

16 iulie 2016 151

Buna ziua, as vrea sa va intreb: in situatia in care nu sunt de acord cu o decizie luata de primarie si am facut o cerere, pe care am trimis-o prin posta pe 29.06.16 si am cecul de la posta, unde este familia primarului, dar, din greseala, nu am trimis-o cu aviz. Intrebarea ar fi daca o sa am probleme la momentul darii in judecata, ca a fost fara aviz. Si in cazul in care nu sint de acord cu raspunsul primit mai pot sa mai trimit o data scrisoare la primarie sau in contencios administrativ este termen doar de o luna.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut, Tatiana
Legea nu obligă expres ca cererea prealabilă să fie expediată prin poștă doar prin scrisoare recomandată cu aviz de recepție.
Totuși, era de doritca cererea Dvs să fie depusă nemijlocit la primărie, unde la Cancelarie ar fi fost aplicată ștampila pe exemplarul Dvs, cu nr. și data de înregistrare.
Cunoașterea... mai detaliat datei la care a fost înregistrată cererea este esențială pentru Dvs din 2 motive: anume de la acea dată începe să curgă termenul de 30 de zile în care primăria urmează să vă răspundă. Si, anume de la data expirării a 30 de zile oferite pentru răspuns, aveți încă 30 de zile pentru a depune cererea în judecată.
În cazul Dvs --- puteți telefona sau chiar merge la primărie, și aflați data la care cererea Dvs a fost înregistrată. Eventual, puteți avea o copie a Cererii cu Dvs și solicitați secretarului de la cancelarie să aplice pe aceasta inscripția "cererea a fost înregistrată in cancelaria primariei la data de..." și să semneze.
Chiar și așa, puteți să vă limitați doar la apelul telefonic prin care să aflați data înregistrării. Pentru că în instanță, veți proba respectarea procedurii prealabile prin anexarea cecului de la posta -- ceea ce este suficient. Deja primăria va trebui să demonstreze că nu a primit cererea sau că a primito mult mai tirziu...
Dacă nu sunteți de acord cu răspunsul primit, sau nu vi s-a răspuns în termen de 30 de zile--- aveți dreptul să depuneți cererea de chemare în judecată, in termen de 30 zile de la comunicarea răspunsului, sau de la expirarea termenului legal pentru răspuns.
De ce credeți că ar trebui să mai depuneți o cerere la primărie, după răspunsul primit? Atenție, prin aceasta ați putea pierde atît termenul de 30 de zile de contestare a actulu inițial, cit și termenul de 30 de zile pentru depunerea cererii in judecata față de răspunsul deja primit..
Acționați în judecată după primirea răspunsului, dacă nu sunteți de acord cu acesta.

17 iulie 2016