Contestare act de donatie in caz de partaj la divort

29 septembrie 2017 1160

Sotul a facut banii lucrind peste hotare si a trimis banii acasa sotiei. Din banii acestia se achizitioneaza un imobil (apartament), sotia duce tratative cu vinzatorii si invatata de rude intocmesc documentele sub forma de DONATIE (donatori fiind oameni straini). Este vorba de un contract deghizat intentionat. In continuare urmeaza divortul, fiecaruia le ramine la intretinere cite un copil minor. Cum poate sotul sa-si dovedeasca (prin ce probe, dovezi) sa-si apere dreptul la cota sa parte din apartament achizitionat prin contract deghizat ca donatie in timpul casatoriei. E vorba de o contestatie a donatiei impreuna cu o cerere de partaj silit a bunului comun in devalmasie? Cam ce probe aduse in instanta l-ar putea ajuta pe celalalt sot? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Specificati mai jos:
1.donatia a deghizat vinzarea-cumpararea?
2. cum a fost instrainat bunul proprietate comuna in devalmasie a sotului fara acordul sau? sau totusi exista acordul acestui?

30 septembrie 2017

1) da - donatia a degizat o vinzare cumparare, facuta in timpul casatoriei
2) Bunul la moment nu este instrainat, insa sotii au divortat si sotia pretinde ca are dreptul exclusiv asupra apartamentului fiindca a fost dobindit prin donatie.
3) Nu s-a ajuns la partaj judecatoresc deocamdata. Barbatul isi doreste sa transmita... mai detaliat apartamentul copilului comun (16 ani) si incearca s-o convinga pe fosta sotie - binevol sa perfecteze actele in favoarea copilului comun. Dinsa cind e deacord, cind nu e deacord, isi schimba atitudinea....plus nu mai traieste in tara si vine rar (traieste in Italia cu alt barbat).
4) Acuma fostul sot ori o convinge binevol sa faca documentele pe copil (baiat de 16 ani, ramas in ingrijirea tatalui - copil comun), ori face contestatie la acea donatie (vinzare-cumparare), ca sa-si restituie dreptul de proprietate la 1/2 din imobil (pe care sa-l doneze fiului sau). Mai au un copil comun, o fetita de 12 ani, ramasa in ingrijirea mamei - pe care a luat-o la Italia, a dat-o la scoala acolo si traieste cu mama si cu concubinul ei de acolo.

2 octombrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Se sancționează cu nulitate absolută,care poate fi invocată de oricare parte interesată, actul juridic simulat.În acest caz trebuie să dovediți că donatorii nu au avut nici un motiv de a face un asemenea dar, atrăgîndu-i poate chiar ca pîrîți.

2 octombrie 2017