Contestare contract de donatie

3 februarie 2020 118

Buna ziua! Parintii mei vor sa imi doneze apartamentul lor, nu am frati, sunt casatorita. Doresc sa stiu daca contractul de donatie poate fi contestat de catre nepotul lor (copilul surorii mamei), sora mamei mele sau parintii mamei mele. In situatia de fata, poate este mai bine sa facem contract de vanzare-cumparare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Orice contract poate fi contestat.

Chiar nu văd o problema daca se incheie un contract de donatie, mai ales ca este încheiat intre parinti si copil.

Acest contract nu afecteaza nicicum drepturile nepotului, si chiar nu vad ce temeiuri legale ar avea sa conteste. Nimeni nu poate contesta acte doar că așa... mai detaliat vrea el, trebuie să aiba un temei legal.

Chiar daca sa admitem ca contractul ar putea fi anulat, oricum dvs. sunteti mostenitor de clasa 1 si aveti prioritate, or, daaca parintii sunt vii se incheie un nou contract de donatie.

3 februarie 2020