Contestare hotarire judecatoreasca

18 noiembrie 2017 67

Buna ziua. Am asa o intrebare: a fost scrisa o recipisa in suma de 1.500 euro dupa ce am fost amenintata. Mentionez ca banii nu i-am imprumutat. Acum persoana de la care chipurile am imprumutat banii m-a dat in judecata. Eu acum sunt insarcinata si peste o saptamina nasc, nu am putut asista la judecata si bani de avocat nu am. Judecatoria a hotarit in folosul reclamantului. Pot contesta in 30 de zile. Sunt din Ungheni. Ce trebuie sa fac? Unde ma adresez? Cum se scrie o contestare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana,

este foarte dificlă situația dvs de a demonstra faptul că a-ți fost amenințată de a semna recipisa, totuși era nevoie să vă adresați la poliție cu o plângere cu privire la fapta data.

Încercați totuți să atacați în apel hotărârea primei instanțe iar pentru a fi cu mai succes... mai detaliat solicitați să întocmească contestația un avocat deoarece în situația dvs ar fi binevenită asistența juridică.

În contestare se indică motivele de fapt și de drept cu care nu sunteți de acord, mai mult ca atât că a-ți fost în imposibilitate să vă prezentați în prima instanță să vă expuneți ( totuși era nevoie să anunțați acest fapt sau să cereți amânare pentru o altă dată posibilă pentru dvs ). Contestația se depune la instanța de judecată care a emis prima hotărâre.

18 noiembrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Adresați-vă la http://www.cnajgs.md/ro/ ca să primiţi un avocat gratuit.
Nu uitaţi că pentru anularea contractului pentru violenţă, legea stabileşte un termen de 6 luni de la încetarea violenţei. Circumstanţa că sunteţi însărcinată poate fi invocată pentru a vă repune în termenul scăpat.

19 noiembrie 2017