Contestare la BAC

7 iunie 2017 292

Buna ziua, Spuneti-mi va rog cat costa serviciile unui avocat pe care se scrie o procura sa depuna cererea pentru contestatii la examenul de bacalaureat. Cum se desfasoara intreaga procedura? Multumesc anticipat pentru atentia acordata.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Nu ai nevoie de un avocat care sa te reprezinte la depunerea unei asemenea contestații, asta poate fi orice persoană- mama, tata, un prieten, etc.
Însă, nu sunt sigur dacă este posibil ca în general, contestația să fie depusă de o altă persoană decât tu personal. Interesează-te... mai detaliat la centrul de examinare unde ai susținut BAC-ul. Pentru că, contestațiile țin de drepturile personale ale tale în calitate de absolvent, respectiv nu știu cum vreun notar ar accepta autentificarea unei astfel de procuri. Drepturile și interesele care țin strâns de o persoană anume nu pot fi transmise prin procură.

7 iunie 2017