Contestare proces verbal

21 august 2017 228

Dupa ce am contestat procesul verbal de circulatie rutiera, cit timp trebuie sa astept pina la chemarea in judecata ? Exista un termen limita? Am deja doua luni de cind am depus contestatia si nu am primit nicio notificare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Durează ceva timp, totuși în acest termen trebuia să primiți o scrisoare cu aviz de recepție prin care autoritatea la care a-ți depus contestația vă anunță că a transmis contestarea în instanța de judecată. După iar ceva timp trebuie să primiți scrisoare deja de la instanța de judecată că... mai detaliat contestația dvs a fost primită și când are loc judecata.

Pentru soluționarea neclarității puteți pleca la autoritatea unde a-ți depus contestația cu copia contestației ștampilată care a rămas la dvs și să întrebați dacă a fost transmis către judecată.

Puteți verifica ( https://cac.instante.justice.md/ro/agenda-sedintelor ) aici, posibil ședința a fost stabilită deja, indicând numele dvs la "Numele/Denumirea părților"

21 august 2017