Contestare proces verbal COVID 19 dupa 15 zile

27 iulie 2020 46

Buna ziua. La inceputul lunii mai, mi-a fost aplicata o amenda de 22.500 lei pentru nerespectarea starii de urgenta. Ma deplasam dupa ora 23 la magazin dupa produse alimentare, Daca a trecut deja mai mult de o luna, cum pot depunde contestare pentru amenda data? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut, depinde când ați aflat despre decizia agentului constator, dacă ați aflat tot în luna mai atunci este târziu de depus o contestației, or dacă aveți careva probe că ați fost în imposibilitate de a depune contestație se poate de depus în termen de 15 zile de la momentul... mai detaliat încetării imposibilității. Însă se poate de depus o cerere de revizuire, prin care să solicităm reviziurea deciziei aplicate de agentul constator pe motiv că cunatumul amenzii de 22500 lei a fost declarat neconstituțional. Astfel, până ce Parlamentul RM va opera careva modificări la cunatumul amenzei, Curtea Constituțională a menționat că se v-a aplica amenda maximă de 500 lei, iar în termen de 3 zile lucrătoare puteți achita suma de 250 lei. Așadar odată cu admiterea cererii de revizuire vi se v-a restitui amenda achitată de 22500 lei. Dacă aveți careva neclarități ne puteți contacta! O zi bună!

22 august 2020