Contestarea amenzilor in baza pozelor luate de automobilele ”capcane”

19 iunie 2020 119

Buna ziua. Azi ma deplsam prin localitate cu viteza sub 50 km/ora. Stiam ca sta ascunsa ”capcana” si am fost depasit de alt automobil care, credeam ca va fi oprit, pentru ca m-a depasit cu viteza sporita, insa am fost oprit eu. Pot merge in instanta sa cer probe video de la agentii constatatori? Altfel nu pot dovedi, dar stiu ca sunt greseli si divergente la foto-video de catre ”capcane”. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sigur, un cazul depunerii contestației, de catre agentul constatator va fi transmis spre examinare dosarul contravențional inclusiv cu toate actele intocmite, certificatele tehnice ale mijloacelor folosite, cit si inregistrarea foto/video, contrar se va considera ca dosarul este in lipsa de probe, astfel cauza fiind posibil de a fi încetată pe... mai detaliat lipsa faptului.

20 iunie 2020