Contestarea procesului-verbal

24 mai 2020 147

Buna ziua! Intrand la o statie de alimentare, mi-a fost intocmit proces-verbal precum ca am intrat sub indicatorul 3.1, insa indicatorul in cauza nu este vizibil, deteriorat si cu siguranta instalat cu abateri. Din start am fost numit vinovat, fara analizarea cauzei si respectiv a fost intocmit procesul-verbal cu abaterea, cum cred eu, a normelor, nu mi s-au adus dovezi si nu mi-au fost aduse la cunostinta drepturile mele.
Are sens sa depun contestatie impotriva acestui proces-verbal? Sunt sanse ca acesta sa fie anulat? Si daca achit in 3 zile jumatate din amenda, mai pot sa contest procesul-verbal? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Șansele depind de probele aduse în apărarea dumneavoastră, astfel identificati tot cele enunțate inclusiv prin probe foto spre exemplu.
Contestația depuneți in 15 zile din data cînd ați făcut cunoștință cu decizia de sancționare.
În cazul în care achitați amenda, oricum sunteți în drept să contestați, astfel, daca instanța va va oferi... mai detaliat cîștig de cauză, suma achitată urmează a fi restituita.

25 mai 2020