Contestarea procesului-verbal de receptie finala

10 august 2016 457

Daca unei constructii i-a fost facut procesul final la terminarea lucrarilor si consecutiv de receptie finala in anul 2013, dar sunt probe ca autorizatia de constructie era expirata din 2009. Se primeste ca darea in exploatare s-a bazat pe o autorizatie de constructie expirata. Aceasta cladire imi incalca mie dreptul la proprietate. Ce pasi ar trebui sa fac corecti ca sa obtin anularea acestui proces verbal?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dna Tatiana,
Este recomandat să depuneți o cerere prealabilă la organul cadastral, prin care să expuneți motivele și probele dvs, și prim care solicitați anularea deciziei de înregistrare a dreptului de proprietate asupra bunului imobil respectiv.
Totuși, dat fiind faptul că în cazul relevat de dvs de mai mult timp pe... mai detaliat acest portal, prezintă mai multe particularități, care necesită o examinare a tuturor documentelor pe care le dețineți - cel mai indicat este să apelați la asistenţă juridică calificată, inclusiv pentru formularea cererii către organul cadastral, și ulterior dacă nu va fi satisfăcută - în instanța de judecată.
Or, faptul ca autorizația de construcție a expirat în 2009, iar procesul-verbal de recepție finală a fost întocmit mai târziu - poate în multe cazuri să nu reprezinte o încălcare a legii..
Totodată, dacă aveți careva probe, nu ezitați să le prezentați în procesul contravențional în care aveți statut de parte vătămată.
Mult succes!

10 august 2016