Contestarea testamentului

12 august 2020 147

Tatăl nostru a decedat în august 2019. Cu mama era divorțat, la divorț mama nu a cerut partajul averii, pentru ca tata a promis sa-i lase casa construita de ea fratelui meu mai mic. Suntem doi frați, eu nu pretind la moștenire. Recent am aflat ca un an înainte de deces, tata a făcut un testament unde este menționată doar sora lui, care a avut grija de el, cât a stat bolnav la pat. Întrebări am mai multe:
1) A trecut un an de când a murit tata, testamentul nu a fost deschis.
2) Fratele ar fi avut el grija de tata, dacă singur ar fi fost sănătos și mai are doi copii minori în îngrijire.
Deci întrebarea este, putem contesta testamentul în favoarea fratelui? Are viza de reședință în acea casa, și ramine în drum, dacă nu moștenește casa. Mai ales ca este bolnav.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Viza de reședință nu ofera careva drepturi sau prioritați.
Testamentul este ultima voință a defunctului, pentru a fi posibil contestarea acestuia, urmează a identifica temeiuri legale incontestabile, reiesind din cele ce ati enunțat, șanse nu sunt.

14 august 2020