Contestație

12 decembrie 2022 96

Bună ziua? Care este termenul de examinare a contestației care a fost depusă în urma accidentului rutier?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua .
Dacă corect am înțeles întrebarea, răspunsul ar fi : un termen rezonabil dar nu mai mult de 2 luni cu posibilitatea de a prelungi termenul cu încă o lună. Cu toate acestea reieșind din supraîncărcarea instanțelor acest termen nu tot timpul se respectă.
Codul contravențional prevede următoarele:
Articolul... mai detaliat 454. Termenul de judecare a cauzei contravenţionale

(1) Cauza contravențională se judecă în termen rezonabil, dar nu mai mult de 2 luni de la data intrării dosarului în instanța de judecată. Criteriile de determinare a termenului rezonabil sunt: complexitatea cauzei, comportamentul participanților la proces, conduita instanței judecătorești și a agentului constatator, importanța procesului pentru cel interesat. Respectarea termenului rezonabil de judecare a cauzei se asigură de către instanță.

(2) Dacă există temeiuri rezonabile, judecătorul, prin încheiere motivată, poate prelungi termenul de judecare a cauzei cu o lună.

(3) În cazul reţinerii persoanei conform art.376 şi 433, judecarea cauzei contravenţionale se face de urgenţă şi cu precădere.

12 decembrie 2022