Contestație depusă la judecătorul de instrucție

26 mai 2022 26

Bună ziua. Am depus la judecătorul de instrucție contestație împotriva unei încheieri a procurorului. Între timp, judecătorului i-au expirat împuternicirile și cererea mea a fost scoasă de pe rol. Eu n-am fost anunțat despre acest fapt și nici nu mi-au fost explicate drepturile și procedurile ulterioare. Aș vrea să știu care sunt pașii mei următori în privința încheierii procurorului și unde o pot contesta. La fel, aș vrea să depun o plângere pe în privința scoaterii de pe rol a cererii mele.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Gheorghe, puteți apela la Curtea de apel Chișinău, Bălți, Cahul. În privinșa plînderii asupra judecătorul sunteți în drept să apelați la Magistratură ( mun. Chișinău, str. M. Eminescu 5 ).

3 iunie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Ghenadie.

Dacă puteți vă rog plasa un link cu documentele ce le descrieți pe OneDrive sau Google Drive.
Este ilegal de a scoate de pe rol cauza pur și simplu fără a oferi o soluție.

Dacă este într-adevăr cum descrieți, posibil să vi se deschidă calea către Curtea Europeană a Drepturilor... mai detaliat Omului sau Comitetele ONU. Depinde de speță.

3 iunie 2022