Contestatie dosar contraventional

18 ianuarie 2018 46

Fostul sot, fiind beat, a venit la domiciuliu meu, a strigat in fata casei cuvinte injurioase si apoi a aruncat cu o piatra in geam. Politia l-a amendat pe art. 69 alin. 1 (9 unitati), ca acesta ar fi recunoscut ca doar m-a injurat. Pe faptul ca a aruncat in geam cu piatra nu a fost amendat si nu a recunoscut. Martor ocular este mama mea. Vreau sa depun o contestatie, nu stiu corect juridic este sa contest incheierea pe rezultatul plingerii mele, sau si procesul contraventional? Cum e corect sa fac contestatia hotăririi judecatii, findca nu sunt de acord nici cu amenda si nici cu faptul ca nu a fost amendat pentru faptul ca a aruncat cu piatra in geam?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu contestati procesul-verbal pentru injurie , precum ca urma sa fie aplicata amenda si pentru geam ....solicitati prin plingere repetata , pentru a primi un raspuns al organului de urmarire penala pe care il puteti contesta ! Or in cazul in care aveti un raspuns motivat , de ce anume... mai detaliat organul de urmarire penala nu a aplicat sanctiuni pentru spargerea geamului , acesta urmeaza a fi contestat ! Dupa demonstrarea vinovatiei acestuia depuneti o actiune civila pentru prejudiciul cauzat prin contraventie !

19 ianuarie 2018