Contestatie PV

23 iulie 2018 423

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca pot depune contestatia asupra PV intocmit de catre un agent al INP, daca am semnat procesul verbal. La acel moment am declarat ca nu sunt de acord, dar mi s-a zis ca pot semna, iar ulterior prezenta obiectiile. La fel, in cazul contestatiei si sustinerii deciziei, amenda va putea fi achitata 50%?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Valentin, salut !

Reducerea de 50% se aplică dacă amenda se achită în termen de 72 de ore de la momentul stabilirii amenzii (întocmirea procesului-verbal).

În situația în care contestați procesul-verbal, iar instanța de judecată îl menține, atunci urmează să achitați amenda în întregime.

Chiar dacă a-ți semnat procesul-verbal, îl puteți contesta în... mai detaliat termen de 15 zile din momentul întocmirii.

Totodată, îmi puteți expedia o poză a procesului-verbal la adresa de e-mail din profil pentru a vă comunica dacă există temeiuri de anulare a acestuia.

24 iulie 2018