Continuarea urmaririi penale de alt anchetator

7 aprilie 2017 42

In toamna 2016 am fost invinuit pentru un furt de telefon, in fine, pina in prezent o data am fost solicitat la sediul urmarire penala centru. Intrebarea e ca azi m-a telefonat alt anchetator din motiv ca anchetatorul care se ocupa de caz de citeva zile nu mai este. Intrebare: Are dreptul, prin lege, alt anchetataor sa se ocupe de caz, luind in consideratie ca cunoaste materialul doar pe documentele acumulate, dar nu stie cum s-au desfasurat audierele si alte detalii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Pîslaruc
  • Student
  • Alte domenii

Continuarea UP de alt anchetator poate avea loc, acest fapt este prevazut de art. 56 Codul de procedura penala, care prevede la alin. (3) că: materialele şi cauzele penale repartizate unui ofiţer de urmărire penală pot fi transmise altui ofiţer de urmărire penală în cazul:
1) transferării,... mai detaliat delegării, detaşării, suspendării sau eliberării din funcţie a ofiţerului de urmărire penală, potrivit legii;
2) absenţei ofiţerului de urmărire penală, dacă există cauze obiective care justifică urgenţa şi care împiedică rechemarea sa;
3) lăsării cauzei în nelucrare în mod nejustificat mai mult de 30 de zile;
4) constatării, din oficiu sau la plîngere, a unei încălcări esenţiale a drepturilor persoanelor participante la procesul penal sau în cazul admiterii unor omisiuni ireparabile în procesul de administrare a probelor.

9 aprilie 2017