Contor individual de energie termică

8 august 2017 132

Va rugam sa ne ajutati. Exista vreo lege care sa ne permită sa avem contor individual pentru energie termică? Noi avem incalzire centalizata din oras. Blocul nostru are doar 2 etaje însă plătim cit un bloc cu 9 etaje. Este posibil cumva prin lege sa ne instaleze contoare separate ca sa controlăm si sa achitam doar energia termică folosita individual (adică căldura din oras sa ne fie pusa prin contor individual)? Fiindcă atît жэк cit si termoelectrica refuza si evita sa ne ajute din diverse motive. Ca nu o sa-si poata scoate cheltuielile, ca sistemul nostru are sistemul vertical de distribuire a incalzirii - maruntisuri pe care le au si blocurile din jur dar care achita o treime din cit platim noi. Blocul are in mare parte pensionari si ca de obicei nu suntem ascultați. Pe lîngă asta in bloc sunt 3 intreprinderi si 2 autonome conectate la acelasi sistem de încălzire. Va rugam sa ne găsiți soluții. Am scris si la primărie si peste tot insa nimeni nu ne ia problema in serios si iar se apropie sezonul de încălzire. Avem mare nevoie de ajutorul vostru!!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

жэк-ul are contract cu Termoelectrica , d-stra sunteti inclusi in жэк (CCL/ APLP)
O solutie ar fi adresarea in instanta de judecata , urmata de o expertiza specializata in domeniu care ar stabili calculul incorect al energiei termice , deseori blocurile mici au astfel de problema din cauza calculului !... mai detaliat Blocului cu mai multe apartamente i se imputa achitarea cheltuielilor ,,de coridor" care luat per casa si impartit la numarul de locuitori constituie o suma mai mica , coeficientul intre pers/m2 (inclusiv spatiile ce nu tin de proprietatea persoanala ) fiind mai mic !

10 august 2017