Contract

28 decembrie 2017 73

Salutare, as vrea sa va intreb asa o situatie: ce consecinte poate avea faptul neachitarii procentului in cazul biletului de amanet? Adica daca am lasat aur ca gaj, am luat bani cu imprumut si nu pot achita nici imprumutul, nici comisionul si aurul ramine la ei, pot fi obligat sa achit procentul ori nu? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

In conformitate cu alin. 5 Art. 458 Cod civil

***
(5) În cazul în care creditul garantat prin amanetarea bunurilor la lombard nu va fi restituit în termen, lombardul are dreptul, în baza unui act notarial cu caracter executoriu, să vîndă, după expirarea termenului de graţie de... mai detaliat o lună, bunul amanetat conform regulilor de valorificare a patrimoniului amanetat. Creanţele lombardului faţă de debitor se sting şi atunci cînd cîştigul din vînzare nu acoperă datoria.
***

Drept urmare, nu veți fi obligat să achitați procentul.
Totodată alin. 6 al aceluiași articol prevede că agentul economic nu poate impune alte condiții care v-ar limita drepturile:
**
(6) Condiţiile contractului de amanetare la lombard prin care se limitează drepturile debitorului în raport cu cele conferite prin prezentul cod şi prin alte legi sînt nule. În locul unor astfel de condiţii se aplică dispoziţiile legale corespunzătoare.
**

28 decembrie 2017