Contract într-un magazin

28 decembrie 2020 37

Dacă eu intru într-un magazin și înaintea mea este o coadă mare de cumpărători și a rămas o singură pâine, iar eu spun că o să cumpăr pâinea respectivă, este acesta un contract? Ce fel de contract?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

***

30 decembrie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***

Interesanta intrebarea :)

Prin "adjudecare" se incheie contractele la licitatii.

In magazine, expunerea pe raft este o oferta publica, care trebuie acceptata corespunzator, pentru a se realiza un acord/contract.

Uzantele indica asupra faptului ca, in magazine, acceptarea ofertei se realizeaza prin acordul cu casierul, fie prin prezentarea bunul ales,... mai detaliat fie prin comandarea sau indicarea produsului dorit.

Contractul de cumpărare a pâinii nu se considera incheiat atita timp cit cumparatorul nu prezinta painea casierului pentru a fi achitata (atita timp cit painea sta pe raft).

Rindul de asteptare nu are importanta juridica pentru intrebarea dvs, deoarece contractul se încheie intre magazin si dvs, dar NU intre dvs-alti cumparatori-magazin.

Respectarea regulilor rindului de așteptare nu este o obligatie juridica, ci una morala.

De aceea, contractul incheiat de cumparatorul care va neglija bunele moravuri ale rindului de asteptare, va fi juridic VALABIL

30 decembrie 2020