Contract de arendă

25 aprilie 2024 3

Bună ziua. Un agent economic a deținut, în temeiul contractului de arendă, un teren agricol. Pe durata contractului, agentul economic a achitat chiria fără întârzieri, iar acum ar dori să arendeze terenul în continuare. Are acesta vreo prioritate la încheierea unui nou contract de arendă, sau autoritățile locale au dreptul să scoata acel teren la licitație, fără a oferi prioritate arendașului menționat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Are prioritate în încheierea Contractului, cu atît mai mult dacă Contractul a fost și inregistrat la Cadastru, atunci mai are o prioritate în plus. Pentru ajutor și suport juridic, puteți să ne contactați la nr. de telefon 069049267

25 aprilie 2024