Contract de arenda cu titlu gratuit

8 iulie 2018 746

Buna ziua. Este corect să fac un contract de arendă sau alt fel, numit comodat, pe un bun mobil, și anume narghilea, cu titlu gratuit pe termen de 1 zi? Iar daca il fac cu titlu oneros, atunci trebuie sa fiu reprezentant al persoanei juridice, cu cec si bon ?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Contractuld e arendă se referă la bunurile agricole, termnul corect cu care se operează în situația dată este de locațiune. În cazul dvs întradevăr puteți încheia un contract de comodat deoarece prin contract de comodat o parte (comodant) dă cu titlu gratuit un bun în folosinţă celeilalte părţi (comodatar),... mai detaliat iar aceasta se obligă să restituie bunul la expirarea termenului pentru care i-a fost dat.

Dacă intenționați să o faceți cu titlu onerps atunci trebuie să încheiați un contract de locațiune. Dvs puteți contracta ca persoană fizică nefiind nevoie cec...aparat de casă..indiferent de forma juridică de organizare deoarece atâta timp cât nu practicați o activitate comercială stabilă cu scopul de a vă aduce venit nu sunteți supuși acestor condiții.

8 iulie 2018