Contract de bună vecinătate

3 ianuarie 2017 163

Dacă e posibil, să mă informeze cineva despre Contractul de bună vecinătate, ce prezintă acest contract, ce presupune, care poate fi obiectul, drepturile şi obligaţiunile din acest contract. Dacă e posibil să faceţi trimitere la articole din lege sau careva clauze specifice pentru aşa gen de contract. Vă mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Victor salut,
Codul Civil cuprinde prevederi imperative referitor la dreptul de vecinatate - art. 377 - 394 Cod Civil.
Respectiv, vecinatatea si buna ei functionare : drepturile si obligatiile vecinilor - sunt garantate prin efectul legii. Nu este nevoie de incheierea unui Contract separat pentru a fi ocrotit de influenta posibila intre... mai detaliat doua bunuri imobile invecinate. Or, daca ati incheia un astfel de Contract, el nu ar putea prevedea ceva mai mult sau mai putin decit limitele dreptului de vecinatate expuse in normele juridice mentionate.
Daca insa, aveti nevoie ca sa treceti pe terenul altuia, in vederea exploatarii propriului teren, sau pentru acces la diferite utilitati cum ar fi un bazin de apa - ati putea reglementa aceste raporturi prin incheierea unui Contract de instituire a servitutii, care necesita a fi autentificat notarial.
Referitor la servitute, vedeti art. 428-442 Cod Civil.

4 ianuarie 2017