Contract de credit cu DAE 86% anual?

3 decembrie 2023 4

Buna ziua. Am luat un credit la o companie de microfinantare. Achit ratele cu regularitate de un an si in acest an am achitat dobanda la creditul acordat. Acum achit al doilea an, dar nu sunt de acord cu dobanda stabilita in contract. Am verificat contractul si am constatat ca DAE constituie 86%. Am aflat, insa, ca DAE nu trebuie sa fie mai mare de 56% anual. Va rog sa ma ajutati sa nu platesc atata. Avem copii mici si doar sotul munceste, eu stau cu copiii. Ce putem face? Multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua, solicitati anularea clauzelor abuzive in instanta de judecata.

3 decembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
3 decembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Adresaţi plângerea privind aplicarea unei dobânzi excesive către CNPF cu anexarea copiei contractului de credit.
CNPF va verifica contractul şi va stabili dacă au fost sau nu încălcate prevederile Legii 202/2013 şi vor elibera un act de constatare sau o prescripţie de restituire a sumelor incasate ilegal cu ajustarea clauzelor contractuale... mai detaliat la cele prevăzute de lege.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=133291&lang=ro#

3 decembrie 2023