Contract de credit reziliat de creditor

22 ianuarie 2021 37

Buna ziua. Am cumparat electrocasnice in credit si nu am avut posibilitatea sa achit la timp. Creditorul a desfacut contractul si a pus penalitate de intarziere, care creste in continuare. Mi-a dat termen de 7 zile ca sa achit toata datoria, altfel ma da in judecata. Ma ameninta ca risc 3 ani de inchisoare. Vreau sa achit cate 5.000 lei pe luna.Este posibil? La ce sa ma astep?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Amenințările aduse sunt ilegale și nimeni nu poate fi tras la răsoundere pentru întârzierea plății creditului/ratelor, acestea sunt niște intimidări care încearcă să sperie lumea pentru a influiența la achitarea datoriilor cât mai rapid. Ei pot doar înainta o acțiune în judecată pentru a solicita încasarea datoriei și atât.

Plata... mai detaliat în rate lunar poate fi efectuată dacă creditorul va cadea de acord.

23 ianuarie 2021
  • Jurisconsult

Buna dl. Dumitru, dl. Andrei corect v-a orientat, pentru credit n-o să fiți judecată penal. Lasă compania să vă acosteze în istanță, v-a fi pronunțayă o hotărîre de incasarea sumei de bani. Penalitate se v-a stopa, după ce se v-a pronunța, creditorul o să depună titlu la executor, executorul o... mai detaliat să vă citeze, DVS faceți rost de contul de la bancă, unde o să transferațo banii, mai departe o să mă contactați pe viber 068669950 și v-om discuta, cum să procedați cu creditorul mai departe.

23 ianuarie 2021