Contract de cumparare a imobilului cu achitarea in 2 rate

30 aprilie 2020 241

Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil, dar nu am suma integrală și m-am înțeles cu proprietarul actual sa îi ofer prima rată de 50% din pret, dar fiindcă proprietarul nu este la moment în țară, toate drepturile vor fi reprezentate de sora sa, care are procura. Imobilul o sa fie achitat în două rate. Proprietarul la fel solicită un document întărit prin lege care asigură faptul că în cazul în care eu ma răsgândesc pana la achitarea sumei integrale sa nu pot solicita rambursarea banilor. Eu la fel îmi doresc să fiu sigura ca proprietarul in timp ce așteptă a doua rată nu poate vinde imobilul. Spuneți-mi, va rog, ce documente trebuie sa am si care este procedura?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Mergeți la notar și întocmiți contract de vînzare cumpărare cu achitare în rate.
În contract includeți condiții ce țin de transmitere sumei de bani, termenele transmiterii, sancțiuni cît și alte condiții ce va aranjează sau sunt necesare.

30 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa specificati in contract ca suma achitata este cu titlu de arvuna.
Daca dvs nu veti executa obligatia de plata integrala - arvuna nu se restituie.
Din moment ca se incheie contractul de vanzare cumparare, puteti sa il notati in registrul bunurilor imobile, si veti avea un... mai detaliat drept de proprietate conditionat, care va fi valabil doar dupa indeplinirea conditiei - plata integrala a pretului.
Dvs nu aveti nevoie de alte clauze, pentru ca sunteti protejata de contract.

30 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

As recomanda să evitați arvuna, nu constituie subiect corespunzător al situației, or
954. Dispoziţii generale cu privire la arvună

(1) Arvuna este o suma de bani sau un alt bun pe care o parte contractantă o dă celeilalte părţi pentru a confirma încheierea contractului şi a-i garanta executarea. În caz de... mai detaliat dubii, suma plătită este considerată avans.
Astfel arvuna este o asumare de obligație care va confirma încheierea unui contract și nu este contractul în cauză.

Situația se încadrează corespunzător
Vînzarea-cumpărarea cu rezerva proprietății

Articolul 1191. Rezerva proprietății

(1) Atunci cînd, într-o vînzare-cumpărare cu plata prețului în rate, obligația de plată este garantată cu rezerva dreptului de proprietate (rezerva proprietății), cumpărătorul dobîndește dreptul de proprietate la data plății ultimei rate din preț.

Astfel o să aveți la îndemână nu o obligație de a încheia un contract ci veți deține un contract de cumpărare cu plată în rate, astfel nu veți fi expus cărorva riscuri de a pierde careva sume.
Astfel raportul juridic va obține o forma bine definitivată, și nu va fi un obiectiv de viitor precum ar fi în cazul arvunei, reieșind din norma legală sus identificată.

30 aprilie 2020