Contract de donatie

12 august 2017 81

Apartamentul e pe numele meu, sînt divorțată de sot de multi ani, el nu are deja viza de resedinta in casa de multi ani. Pot eu sa dăruiesc apartamentul fiicei fara acordul lui, daca el a participat la privatizare. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În cazul d-ră, dacă sunteți propritară de drept a apartamentului și apartamentul a fost procurat după divorț sau înainte de divorț precum și în situația în care după divorț, soțul a renunțat la bunul său proprietate comună pe cote-părţi în favoarea d-ră, în aceste cazuri aveți tot dreptul să... mai detaliat încheiați contractul de donație fără acordul soțului în favoarea ficii, plus la toate dacă e singurul copil din fosta căsnicie.
În toate celelalte cazuri este nevoi de acordul soțului la încheierea contractului de donație, precum și a ceilorlalti copii.
Mult succes!!!

12 august 2017