Contract de donatie

14 iulie 2019 133

Buna ziua. Bunica mea vrea sa îmi facă donație o mașina. Vreau sa știu dacă este posibil ca o mașina sa fie donație și dacă e posibil, ce acte trebuie exact pentru întocmirea contractului de donație. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Doamna Valentina,
Sigur puteți primi în dar un bun mobil, la caz fiind vorba de un autoturism.
Contractul de donație a unui bun trebuie sa îmbrace forma autentică. Totuși, dacă contractul nu este autentificat notarial aceasta nu afectează valabilitatea lui dacă, bunul donat a fost transmis donatorului.
După încheierea contractului mergeți... mai detaliat și înregistrați contractul la subdiviziune respectivă a Agenției Servicii Publice.

Pentru a încheia contractul de donație este necesara prezența ambelor părți la notar sau a reprezentanților legal Împuterniciți, certificatul de înmatriculare, pașaportul tehnic, și celelalte acte ale automobilului, pe care le poseda donatorul.
Contactați din prealabil un notar și verificați cu acesta lista actelor și taxa pentru serviciile notariale și taxa de stat.

Succes.

15 iulie 2019