Contract de donatie

29 octombrie 2018 69

Buna ziua. Asa o situatie: parintii au donat casa uneia dintre fiici. Fiica nefiind casatorita si neavand urmasi, dupa putin timp moare. Acum mama (tatal fiind si el decedat) vrea sa anuleze contractul de donatie, trecand pe numele sau casa. Mentionez ca mama a fost citata in instanta de judecata, indicandui-se sume enorme ca taxe pentru anularea contractului de donatie precedent, ea fiind pensionara. Intrebarea mea este: Care este procedura de anulare a contractului de donatie? Se percep careva taxe la aceasta procedura? Sunt scutiri pentru pensionari la astfel de actiuni? Poate apela la serviciile gratuite ale unui avocat de stat? Multumesc anticipat!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dat, nu poate fi vorba de anulare a contractului de donație pe motiv de deces a persoanei căreia a fost donat.
Urmează a fi deschis dosar succesoral și de moștenit bunurile după decesul fiicei decedate.

29 octombrie 2018

Va multumesc pentru raspuns. Dar am o neclaritate, sa inteleg ca acum se va merge pe mostenirea legala, astfel la bunul donat anterior pot pretinde deja si celelate fiice, pe langa mama?! si intr-un final ca mama sa devina unicul mostenitor, celelalte fiice trebuie sa renunte la dreptul lor... mai detaliat de mostenire?!
Multumesc anticipat.

30 octombrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Văd că ați găsit răspunsul la întrebarea oferită. Dacă nu sunt litigii se depune cîteodată o declarație de refuz, sau, o altă variantă,
La etapa depunerii cererii pentru deschiderea dosarului succesoral nu indică existența altor moștenitori. Sigur, această variantă ar putea demara pe viitor litigii.

30 octombrie 2018