Contract de donatie

7 decembrie 2018 39

Activez ca secretar al consiliului local. Recent s-a adresat o persoana sa faca donatie (casa de locuit) pe nepoata sa. Spuneti-mi, va rog, am dreptul sa fac acest contract de donatie si ce acte trebuie sa prezinte persoana care cere aceasta donatia. Documentul ce confirma ca este proprietarul casei este titlul de autentificare a detinatorului de teren in care familia proprietarului in buletin este cu ”i”, iar in Titlul cu ”e”. Sper foarte mult sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit Legii, secretarii consiliior locale au dreptul de a intocmi acte notariale de instrainare, inclusiv donații. (lege notariat si lege admin publica locala)
---
Solicitați Extrasul din Registrul bunurilor imobile. In acesta ar trebui sa fie identificat proprietarul dupa IDNP, ceea ce va permite sa stabiliti cave acea... mai detaliat persoana.
Asupra casei ar trebui sa existe alt act de proprietate, de ex proces verbal de receptie finala a constructiei.. Titlul e pe teren.
Daca proprietarul este casatorit, trebuie sa se prezinte ambii soti, cu buletinele de identitate in original.
Trebuie sa faceti modelul de contract.
Trebuie sa aveti buletinul cumparatorului.
Sunt mai multe aspecte care trebuie luate in considerare.

Secretarul nu este obligat sa autentifice contracte.

Puteti redirectiona persoana către un notar, pentru celeritatea procedurii.

7 decembrie 2018