Contract de donatie cu conditia intretinerii pe viata anulat de instanta

1 iunie 2022 41

Buna ziua. In 2012 am incheiat un contract de donatie cu conditia intretinerii pe viata, pe care l-am inregistrat la cadastru. In toata aceasta perioada, am suportat cheltuieli, inclusiv am achitat impozitele aferente. In 2020, instanta a anulat contractul mentionat. Ce sa fac pentru a recupera cheltuielile facute incepand cu 2012, inclusiv impozitele achitate?

Jurist comments 1

Irina Burac-Mihalachi
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!

Ar fi binevenită o cerere prealabilă către persoana pe care aţi întreţinut-o temporar, unde să indicaţi toate cheltuielile suportate, de dorit să anexaţi şi dovada acestora şi să oferiţi persoanei un termen rezonabil pentru achitarea acestora, cu avertizarea că în caz contrar vă veţi adresa în judecată.

Prin intermediul instanţei... mai detaliat aveţi şansa să recuperaţi doar cheltuielile pe care puteţi să le documentaţi.

7 iunie 2022